> O nás> Historie a současnost>Historie a současnost

Historie a současnost

Současnost

 

Crystalex CZ, s. r. o., je přímým pokračovatelem těch nejlepších tradic českého sklářství. Jako největší domácí výrobce nápojového skla patří zároveň v tomto oboru i mezi přední světové výrobce. Naším cílem je zprostředkovat svým náročným zákazníkům dokonalý a jedinečně harmonický smyslový zážitek při každém napití.

 

Nyní je Crystalex největší výrobce nápojového skla v České republice

 

90 % naší produkce úspěšně míří na export do 70 zemí. Nejvýznamnějšími odběrateli jsou státy EU, Rusko a Ukrajina i stále náročnější klientela dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Významné prodeje máme i na trzích Severní a Jižní Ameriky i v řadě afrických a asijských zemí. Cestu nám úspěšně otevírají světově proslulé ochranné známky Bohemia Crystal a Bohemia Glass.

 

Historie

 

Sklářství v České republice má mnohem delší historii než ve většině jiných zemí. Jedinečná tradice vychází především z kvality lidských zdrojů, které se zde vyvíjely a kultivovaly po staletí, a dále také z kvality dostupných sklářských písků a bohatství českých lesů. České sklářské rody významně ovlivňovaly evropský technologický vývoj i umělecké styly již od 17. století.

V regionech Lužických a Jizerských hor, Krkonoš i Šumavy vznikaly sklárny již ve druhé polovině 13. a v první polovině 14. století. Jejich výrobky z téměř čirého draselno-vápenatého skla vždy patřily k vyhledávanému zboží uznávané kvality.

Sklářství Nového Boru a schopnosti místních sklářů i dekoratérů se staly legendou. V 18. a 19. století se téměř veškerý obchod českým sklem postupně koncentroval právě zde. Kromě tohoto centra se zrodily i nové moravské sklárny.  Vyzrálá tradice domácího sklářství byla již tehdy vyzdvižena na solidní průmyslovou i obchodní úroveň.

Spojením 55 menších provozů vznikl v roce 1945 národní podnik Borocrystal. Po dalším rozšíření vznikl v roce 1953 státní oborový podnik Borské sklo. Významným krokem bylo fyzické sloučení provozů do velkoryse vybudovaného novoborského areálu v roce 1967.

Podnik přijal v roce 1974 nové jméno Crystalex, které je odvozeno od pojmu „český křišťál“. Ten v každém ohledu nabízí nesrovnatelně vyšší užitné i estetické vlastnosti než jiná skla. Je třpytivější, průzračnější a zároveň odolnější.

Současný majitel, který novoborský závod a moravskou Karolinku koupil v roce 2009, nasměroval své investice do zachování image českého skla a vytvořil v Novém Boru prosperující firmu, která je zároveň významným regionálním zaměstnavatelem. Také současný název firmy Crystalex CZ navazuje na trhy prověřenou tradici a kvalitu.

CRYSTALEX CZ, s.r.o.
Masarykovo nábřeží 236/30
110 00 Praha1

Phone: +420 487 741 111
Email: info@crystalex.cz