Vše o firmě

Vše o firmě

Crystalex staví na celosvětově vyhlášené tradici českého sklářství, a posouvá toto dědictví do 21. století. Původem jsme z Nového Boru, tedy místa, které bylo po staletí samotným srdcem severočeského sklářského průmyslu, a Crystalex tak nabízí to nejlepší z českého sklářského umění. Jsme největším výrobcem skleněných produktů v celém Česku, a patříme mezi největší výrobce na světě.

Bohemia Crystal

Bohemia
Crystal

Již více než 50 let nesou produkty Crystalex ochrannou známku Bohemia Crystal™, která zaručuje tu nejvyšší kvalitu materiálu a výrobních procesů. Produkty označené touto prestižní známkou dnes slouží jako synonymum prověřené vysoké kvality českého sklářství. Jsme hrdí na to, že můžeme i nadále nabízet výrobky, které v sobě snoubí historickou zkušenost a tradici s moderními technologiemi a invenci českých specialistů.

Bohemia
Sparkle

Všechny naše produkty jsou vyráběny ze skloviny Sparkle™ a pro její charakteristické vlastnosti jsme se rozhodli vytvořit prémiovou ochrannou známku Bohemia Sparkle™ se zaměřením na využití v segmentu hotelnictví, restaurací a kaváren (HoReCa). Kromě optických vlastností splňují výrobky s tímto označením nároky pro náročné a profesionální využití nápojového skla, včetně silnější stěny a tvrzeného ústního okraje. Crystalex vše dále rozšířil o logistický koncept B2B, který našim zákazníkům vždy zaručuje efektivní služby a bezpečné dodání.

Bohemia Sparkle

Výroba
a technologie

V Crystalexu jsme velmi hrdí na své výrobní technologie a věnujeme mnoho času optimalizaci a vylepšování našich automatických výrobních linek. Jsme si velmi dobře vědomi, že průmyslová výroba musí držet krok s dobou, a že jako firma máme zodpovědnost k našim zaměstnancům, naší společnosti a k životnímu prostředí.
Využíváme ekologické a efektivní celoelektrické tavení skla, s minimálním obsahem oxidů dusíku (NOx) a dalších emisí. Oproti plynovému i kombinovanému otopu má celoelektrické tavení značně nižší energetickou náročnost na tavení skla. Navíc používáme výhradně tavicí pece vyvinuté a zkonstruované našimi techniky přímo pro náš závod.
Používáme celou řadu ručních, tradičních i moderních metod dekorace, jako například pantograph, strojní brus, malování či sítotisk, které navíc jedinečnými způsoby kombinujeme. Crystalex využívá možná nejširší spektrum zdobných metod skla na světě, a náš cit pro současný design nám pomáhá posílat do 80 světových zemí na 50 milionů skleněných výrobků ročně.


Naše historie…

České země byly vždy známým centrem sklářského řemesla, a severní Čechy jsou již od 13. a 14. století považovány za srdce tohoto sklářského regionu. Je to právě zde, kde se německé průmyslové technologie snoubily s tradičním českým citem pro umělecké řemeslo, a vytvořily v tomto náhorním regionu to správné podhoubí pro rozvoj jedinečného sklářského umění.
V 17. a 18. století se městečko Nový Bor v Lužických horách stalo centrem českého sklářství, a bylo to právě v tomto období, kdy nové výrobní procesy a technologické inovace změnily dějiny českého sklářství.

V roce 1945 se řada místních sklářů rozhodlo spojit síly v národním podniku Borocrystal, který se v roce 1967 přestěhoval do prostor současného výrobního závodu. Právě tam začala sériová výroba, a právě tam jsme poprvé použili moderní technologické výrobní procesy. V roce 1972 spustil Borocrystal svou první automatickou výrobní linku, a v roce 1974 jsme se přejmenovali na Crystalex a posílali jsme sklo do celého světa.
V roce 2009 koupil Crystalex současný majitel, a od té doby si firma vydobyla pověst jednoho z největších světových výrobců sklenic, pohárů i váz. Také se z ní stala značka, pro kterou je kvalita samozřejmostí.

Jak to děláme?

Pro Crystalex je úspěch zároveň zodpovědnost. Jsme progresivní firma, která staví na dlouhé tradici sklářství v našem regionu, a nebojí se nových výzev. Zakládáme si na svědomité službě zákazníkům, kterým bezpečně posíláme skleněné výrobky do celého světa. Nikdy jsme však neztratili cit pro kreativní řemeslo, protože moc dobře víme, že kvalita vždy začíná přímo u nás doma.

Malování

Produkty Crystalex jsou ručně malovány a zdobeny různými druhy barev, včetně zlata a platiny. Naši designéři používají tradiční květinové vzory a ornamenty, které dále vyvíjejí podle nejnovějších trendů.

Pantograph

Pantograph je jednou z nejnáročnějších technik, pyšnící se více než 150letou historií. Zdobení se provádí v několika fázích: nejprve se na kalíšek nanese vosk, do kterého se precizně vyryje dekor jehličkami. Poté je kalíšek ponořen do leptací lázně, která reakcí se sklovinou vzor dokončí. Takto vytvořený dekor lze dále obohacovat o zlaté ráfky nebo zlacení samotného dekoru.

Stříkání

Tato strojní i ruční metoda je čím dál více oblíbená, neboť nabízí široký výběr odstínů i typů barev. Ať už jde o barvy krycí, lesklé, matné, či moderní metalické, naše metoda stříkání to zvládne vše.

Strojní brus

Pomalu a se strojovou přesností zhotovený brus vždy souzní s obsahem sklenice. Lom světla, jas, elegance a vysoká optika křišťálového skla splynou v leštěných i matných plochách v jeden celek, a každé chvíli propůjčují ten pravý slavnostní nádech.

Sítotisk

Tato moderní metoda zdobení skla v sobě snoubí jednoduchost s vysokou estetickou kvalitou. Lze ji provádět ručně i automatizovaně. Naši designéři připraví návrh šablony se vzorem, kterým se pak jednotlivé výrobky potiskují a barví.

Diaryt

Princip spočívá v použití malého kotoučku, na jehož obvodu je umístěn drobný diamant, který pod proudem tekoucí vody do skla vyrývá nápadné a elegantní dekory. Ačkoliv je diamant nejtvrdším nerostem ve vesmíru, naše stroje jsou schopny sklo zdobit i těmi nejjemnějšími linkami.

Líbí se Vám
naše produkty?

Přejít do e-shopu