> Produkty> Kalíšky a odlivky>Kalíšky a odlivky

Kalíšky a odlivky

Nápojové sklo lze rozdělit do dvou základních skupin – kalíšků a odlivek. Ne každý však ví, co přesně tyto termíny znamenají a jaký je mezi těmito skupinami rozdíl.

Kalíšky

Crystalex má klasické kalíškové soubory typu Claudia, Angela, Victoria, Elisabeth, Grace.

 

 Claudia  Angela  Victoria  Elisabeth  Grace
Claudia Angela Victoria Elisabeth Grace

 

Má však i moderní soubory, jako je Viola, Sandra, Turbulence, Kate, Amoroso, atd... Celkem je v nabídce víc než 30 různých souborů.

 Viola  Sandra  Turbulence  Kate  Amoroso
Viola Sandra Turbulence Kate Amoroso

 

Kalíšek se skládá ze 3 částí: kalíšku, nohy a dýnka. Tyto 3 části mohou být rozličných tvarů a velikostí. Existuje nepřeberné množství tvarů a kombinací, od jednoduchých, romantických až po moderní.

 

ZÁKLADNÍ TYPY KALÍŠKŮ

KALÍŠEK - univerzální tvar, který se používá jak na bílé, tak červené víno. Konkrétní použití se rozlišuje podle velikosti sklenice. Čím více otevřené, tím napomáhají většímu "úniku" aromatických látek, takové skleničky se pak používají u aromatických vín.

Co se týče vhodné velikosti, tak u bílých sladkých vín se doporučuje velikost menší v rozmezí cca 150 - 250 ml. Na bílá suchá vína by se pak velikost sklenice měla pohybovat v rozmezí 150 - 400 ml. U suchých bílých vín burgundského typu se velikost může pohybovat v rozmezí 250 - 500 ml. Menší velikost napomáhá k pomalejšímu oteplení vína. U skleniček na červené víno platí pravidlo spíše větších sklenic. Větším povrchem se dosáhne snažšího okysličení, který je obzvláště u červených vín důležitý. Dle druhu vína by se sklenice na červené víno mělo pohybovat v rozmezí 350 - 500 ml a více.

                                   
Turbulence Grace Rebecca Waterfall Angela Claudia

BURGUND - tento tvar skleničky se používá hlavně pro červená vína burgundského typu. Její tvar a větší plocha pro přístup vzduchu je ideální pro takto velká vína. Velikost by se měla pohybovat cca kolem 500 ml a více.

 
Sandra 570 ml - burgundské víno Vintage 570 ml - burgundské víno  

BRANDY – sklenice na brandy se vyznačuje kratší nohou. Sklenice se správně drží za kalíšek. Tím tak dochází k oteplení nápoje. Velikost kalíšků bývá různá. Nejvíce se však pohybuje kolem 400 ml.

 
Lara 400 ml Victoria 380 ml  

FLÉTNA - tento typ sklenice se používá při konzumování šumivých vín. Její štíhlé tělo dává vyniknout perlení vína. Úzké hrdlo napomáhá ke shromáždění aromatických látek. Velikost fléten se v největší míře pohybuje v rozmezí 150 - 220 ml.

Viola 190 ml - flétna Gloria 220 ml - flétna Elisabeth 200 ml - flétna


Odlivky

Nejzánější odlivkové soubory jsou Barline, Ideal, Club, Gina.

 Barline  Ideal  Club  Gina
Barline Ideal Club Gina

 

Kromě klasických odlivek máme v nabídce i těnkostěnné odlivky, jako je například Amoroso, Sandra.

 

 Amoroso  
Amoroso Sandra

 

Typy odlivek

Tyto sklenice jsou specifické tím, že se skládají pouze z jedné části. Dolní část, kde se nachází více skloviny, se nazývá „led“. Led má funkci zpomalit oteplení nápoje. Použití odlivek je též široké. Nejčastější odlivky jsou na vodu, nealkoholické nápoje, whisky.

Často se mluví o odlivkách HB (high ball) a OF (old fashion).

HB je vysoká odlivka. OF je nizká, dle názvu určená pro whisky, ale též pro vodu a nealkoholické nápoje. 

Jsou též odlivky na likéry, vodku atp.

      
         

 

CRYSTALEX CZ, s.r.o.
Masarykovo nábřeží 236/30
110 00 Praha1

Phone: +420 487 741 111
Email: info@crystalex.cz